Christian Dior

27. srpna 2008 v 21:57 |  Historie módního světa

Christian Dior

se narodil na předměstí Paříže v roce 1905. První známky jeho módního genia se objevovaly již v dětství, kdy vytvářel ohromující kostými a masky na každoročních karnevalových oslavách v jeho rodném Granvillu.
Po absolvování státní vědecké školy a vojenské akademie si Dior založil vlastní módní galerii spolu se svým přítelem Jacquem Banjeanem.
V roce 1931 se však jeho život sesypal jako domeček z karet. Vše se stalo během několika měsíců, kdy jeho matka podlehla rakovině a otcova firma zbankrotovala, Dior se nakazil tuberkulózou a byl nucen opusit svou módní galerii.
V následujících letech žil jen z pohostinnosti druhých. V roce 1938 udělal svůj první krok k dobytí módního nebe, když se nechal zaměstnat jako návrhář v módním domě Roberta Piqueta. Po návratu z povinné služby na frontě během 2. světové války, bohužel zjistil, že jeho místo nahradil Piquet někým jiným. Až po několika plodných letech spolupráce s Pierre Balmainem v Lucien Lelong přišel konečně Diorův velký průlom. V roce 1946 se seznámil s Marcelem Boussacem, který mu nabídl možnost řídit obnovení módního domu Philippe a Gaston. Zaujat nabídkou, ale také díky vlastním obchodním zkušenostem, navrhl vytvoření vlastní módní značky. S Bousacovou finanční podporou otevřel Dior svůj první obchod a to 16. prosince roku 1946. Diorův úspěch následoval již další rok, kdy představil kolekci, která nesla jeho jméno. S titulem "New look" (Nový pohled) vymanil dámskou módu z neohebných parametrů války a velebil krásu lidských tvarů. Diorovy výtvory, které se přizpůsobovaly ženským tvarům, hrály si s délkou a šířkou sukní a zvýrazňovaly hruď, byly vítanou změnou ve válce roztrhaném a po citu hladovějícím světě.
Od Diorovy smrti v roce 1957 jeho značka prošla rukama módních návrhářů jako jsou Yves Saint Laurenta, Marca Bohana a Gianfranco Ferrého a dnes je módním ředitelem 35ti letý britský návrhář John Galliani.
Jedna z nejznámějších postav a značek módního světa, milovaná i nenáviděná, ale vždy představující synonymum krásy a bohatství. Oběť šíleného homosexuála, který Versaceho 25. července roku 1997 zastřelil před jeho vilou v Miami, Gianni Versace byl považován za krále módy přes více než 20 let.
Versaceho kaleidoskopické nátisky a kožené bundy navrhované s maximálním smyslem pro detail si oblíbily hvězdy jako Jon Bon Jovi, Sting, Tina Turner, Madonna a Prince. Nelze opomenout i skandální šaty Liz Hurleyové ze spínacích špendlíků.
Versace se narodil v městečku Reggio Calabria v roce 1946 a již od narození ho móda živila - jeho matka byla krejčová. Gianni se zaučoval již velmi mladý, kdy například pomáhal své matce vybírat drahokamy a zlaté lemovky, kterými by přikrášlily navrhované šaty. Avšak i přes všechny tyto módní předpoklady šel Gianni studovat architekturu a teprve když mu bylo 25 odstěhoval se do Milana, aby zde zkusil štěstí s módním návrhářstvím.
V roce 1972 upoutaly jeho střihy pozornost manažerů společnosti Genny and Callaghan a ti ho najali, aby navrhl jejich kožené a semišové kolekce.
V březnu roku 1978 představil Versace svou první dámskou kolekci, po které za rok následoval pánský debut.
V roce 1982 představil Versace své, dnes již tradičně, kovově vyhlížející šaty celému módnímu světu. Od té doby se staly klasikou ve Versaceho repertoáru. Šaty se často kombinují s květinovými barvami a klasickými řeckými a římskými motivy.
Přímka protnutá mezi složitou spletí nití mezi Vysokým a Nízkým uměním, to vše je Versace. Navrhoval kostýmy pro světové turné svého dobrého přítele Eltona Johna, ale také pro operu, divadlo a balet.
Dnes jsou v čele rychle se rozvíjející módní říše jeho sourozenci - Donatella a Santo - tato říše obsahuje mimo jiné několik druhů parfémů, řadu domácího nábytku nazývaného "Home Signature" a značky "Versus" a "Instante".
Domenico Dolce se narodil v roce 1958 blízko Palerma na Sicílii. Velmi brzy začal pracovat v malém ateliéru, který vedl jeho otec. Stefano Gabbana se narodil v Miláně v roce 1962 a studoval grafický design. Poprvé se Dolce a Gabbana potkali v roce 1980, kdy pracovali jako asistenti v jednom milánském ateliéru. O dva roky později založili vlastní módní studio a vytvářeli návrhy pro ostatní módní domy. Několik let experimentovali s komplikovanými střihy, kombinacemi knoflíků a látek. V roce 1985 představili své modely na prestižní milánské přehlídce a zaznamenali první úspěch. Ke zrození jejich vlastního stylu došlo v roce 1987 na Sicílii, když uviděli billboard nahé sicilské ženy, oblečené pouze do černého šálu. Robert Duvall "Nejsložitější věcí, kterou musí módní návrhář udělat, je vytvořit si svůj vlastní image a ještě složitější je převést svoje pocity a nápady prostřednictvím látky do tvaru, kterému lidé porozumí," uvedl v roce 1996 Stefano Gabbana pro Harper´s Bazaar.V roce 1990 předvedli Dolce a Gabbana svou první kolekci pánské módy. V roce 1992 uvedli na trh své parfémy a nadále rozšiřovali své aktivity, např. prostřednictvím kolekce D & G, která je určena zejména mladým lidem. Mezi jejich stálými zákazníky je možné najít např. Madonnu, Nicole Kidmanovou, Demi Mooreovou nebo Roberta Duvalla.Značka Dolce & Gabbana má svůj charakteristický styl, který je inspirován oddaností ženské formě. V 80. letech, kdy značka začínala, provokovala ostatní tím, že kladla důraz na ženské aspekty právě v době výrazné převahy mužského stylu. A navíc - Dolce & Gabbana je ukázkou nového, dravého marketingového přístupu k získávání zákazníků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama