Balenciaga

30. srpna 2008 v 9:28 |  Historie módního světa
Balenciaga
Pouze pár módních značek má legitimní právo označovat se za legendární jako Balenciaga. Zaležena roku 1919 baskickým krejčím Cristobalem Balenciagou, byla nejdříve baštou "haute couture" (uměleckého návrhářství) do doby než byla roku 1968 zavřena. Balenciaga zemřel roku 1972.
Proměna značky Balenciaga, která začala roku 1987, když se společnost rozhodla překolejit z couture do ready-to-wear (denního oblečení), je nyní téměř hotova. Ctihodná a snobská vláda značky během 5 dekád v couture byla ta tam a Balenciaga se vrátila na výslunní pod vedením francouzského návrháře Nicolase Ghesquiére. To potvrzuje i to, že Madonna byla na předávání cen zlatého Glóbu ´98 oblečena v modelu od Balenciagy. Sinead O´Connorová si vybrala značku Balenciaga, aby jí navrhla model pro fotografii na úvodní stranu magazínu Spin.
Dvacetišestiletý Ghesquiére ve svých výtvorech sloučil sochařskou a náboženskou kvalitu typického Balenciaganského oblečení s jemně rušivým anestetikem.
Ghesquiérův chirurgicky bílý "mentonniéres" (jakási šála zahalující hlavu a utažená pod bradou) a vlněné popelínové košile s vysokým límcem s dlouhými trubkovitými rukávy současně připomínají jeptišky a nemocniční pacienty. Rád si hraje s objemem jako například se znovu obnovením puncovního oblečení značky Balenciaga - prostornější sako s volnějšími zády a utaženější hrudí a v roce 1957 to byly šaty bez zvýrazněného pasu s opaskem na zádech a mnišská/sexy kápě s výstřihem na zádech.
Cristobal Balenciaga se narodil v roce 1895 v Guaterii, rybářské vesnici v baskickém Španělsku. Ve svých 12ti letech se vyučil krejčím a poté, když o pět let později ve Španělsku vypukla Občanská válka, odešel do Francie. Mezitím co si otevřel obchody v pobřežním městě San Sebastianu a v Madrid tak neměl čas na představení svých kolekcí avšak jen do roku 1937.
Přísný pán zdůrazňoval ve svém ateliéru disciplínu a ticho. Pracovníci, mimo jiné zde pracovali André Courréges a Emanuel Ungaro, byli oblečení v bílých laboratorních pláštích.
Balenciaga pracoval svobodně, neovlivněn proměnlivostí módy. Na jaře ´66 ignoroval boom minisukní a reagoval pouze snížením lemů. Byl lhostejný ke všem kolegům, kteří chválili jeho práci a módním redaktorům, kteří velebili každou novou Balenciagovu kolekci. V roce 1948 chtěl skončit a pokračoval až když k němu přijel Christian Dior a poprosil ho, aby pokračoval v práci.
Balenciaga byl lhostejný také k institucím. Na rozdíl od jeho rivalů, Chanel, Lanvin, Dior a dalších, Balenciaga odmítl členství v různých syndikátech návrhářů jako Chambre Syndicale de la Couture, Parisian fashion´s ruling body. Od roku 1957 on a Givenchy představují své kolekce celý měsíc po všech ostatních značkách.

Pravdu o jeho španělských kořenech je možné pozorovat z jeho práce - černá krajka, bolera a flamenkový styl šatů. Ale známý je spíše pro své uvolněné tvary oblečení, žaketové límečky a tříčtvrteční rukávy, které zvýrazňují klenoty.
Vykoupení značky organizované kosmetickou společností Jacques Bogart v roce 1986 přineslo do značky návrháře Michela Gomu, který v říjnu následujícího roku představil Balenciagovu první kolekci denního oblečení. Ale image značky upadala do roku 1992, kdy se vlády ujal holandský návrhář Josephus Melchior Thimister. Ten v okamžiku ukončil pětiletou stagnaci značky Balenciaga s kolekcí sloních kalhot a pracovníků předscény oblečených v uniformách baskických rybářů.
V roce 1997 postoupil Nicolas Ghesquiére od návrháře Balenciagových licenčních linií do pozice hlavního návrháře značky. Pozornost médií byla v té době upjata hlavně na Alexandera McQueena a Johna Galliana, okázalý pár britů, kteří začínaly u Givenchy respektive Christiana Diora. Jen pár novinářů se zajímalo o neznámého, návrháře samouka, jehož curriculum vitae obsahovalo Jean-Paul Gaultiera, Agnés B., Corinne Cobson a nezávislou práci pro Thierry Muglera
Ghesquiérova první kolekce pro značku Balenciaga (jaro/léto ´98) unikla hlavní veřejnosti, ale pár arbitrů si jí povšimlo. Jeho druhá kolekce udělala mediální průlom a vytáhla značku Balenciaga do nejvyšších pater módních společností vytvářejících denní oblečení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama