Andrey Hepburn

27. srpna 2008 v 17:02 |  Módní ikony

Vlastním jménem Edda Kathleen Hepburn van Heemsta trpěla za války podvýživou, což se podepsalo na její postavě. Často, aby zahnala hlad, zůstala v posteli a bez přestávky četla. V dospělosti ji možná kvůli problémům z dětství nebo baletu sužovala mentální anorexie, které paradoxně vděčí za to, že se stala prototypem krásy. V době, kdy byla móda plných tvarů a oplácaných žen, se se svou drobnou a téměř dětskou postavou stala symbolem přitažlivosti, šarmu a ideálu. Její vzhled evokoval nevinnost a potřebu ochraňovat. To způsobilo, že ostatní ženy chtěly být jako ona. Drasticky hubly, oblékaly se stejně, zjišťovaly jaký má herečka právě účes, a které šperky nosí. V čem byla Audrey jednou viděna ve společnosti, bleskurychle vymizelo z pultů butiků.

V roce 1953 začala její spolupráce s francouzským návrhářem Hubertem de Givenchy. Navštívila jeho dům módy v Paříži a zapůjčila si pro film Sabrina několik modelů. Stala se díky jeho jednoduchému chlapeckému stylu módní ikonou. Givenchyho oblečení perfektně vystihlo její drobnou postavu a dodalo jí styl. Ona pak na plátnech kin přímo zářila a ženy začaly stejně jako ona nosit krátké vlasy, které do té doby byly v podstatě tabu. Jejich spolupráce vytvářila ojedinělý styl, který skvěle korespondoval také s její osobnosti. Audrey vděčíme za módnost krátkých černých šatů, černého roláku a dalších zajímavých kousků.

Sice několik žen v 50. letech začalo nosit pohodlné balerínky, ale teprve, když je na svou nožku obula Audrey a vykročila do světa, staly se hitem. Ženy je nakupovaly jako šílené a každá je chtěla mít. Dokonce i milovnice podpatků se vzdaly svých oblíbených botek a obuly něžné a placaté botičky. Její šatník vyznával jednoduchou eleganci a nositelný je dodnes. Stále se najde mnoho žen, které i v dnešní době nacházejí u této nádherné ženy inspiraci.
Audrey Hepburn je považována za jednu z nejkrásnějších a nejstylovějších hereček své doby, a podle výsledů ankety časopisu New Woman z letošního roku, dokáže to i dnes "natřít" mladým kráskám. Uvedený časopis hledal odpověď na otázku, zda byly hezčí ženy v minulosti nebo nyní. Bylo osloveno 5000 žen, které se shodly, že přitažlivější jsou bezesporu ženy z filmů pro pamětníky. Audrey byla jednoznačně zvolena jako nejkrásnější ženy všech dob, což mluví za vše. Stále je ikonou pro ženy jakéhokoli věku a mnoho z nás se snaží oblékat nebo vypadat podobně jako ona. Její záře nehasne, i když už mezi námi není. Září dál a stále má své obdivovatele a obdivovatelky. Do světa módy přinesla hodně a také poukázala na nesmrtelnou a trvalou módu. Díky své jednoduché eleganci se zapsala do módních dějin.

Jako dcera baronky podědila tato kráska jistou grácii. Noblesa je znát také u její záliby v lehkých šátcích, které učarovaly celému světu. Módní a vysoce elegantní jsou dodnes. Ráda také nosila čelenky, které podtrhovaly její nevinný vzhled. Zamilovala si výrobky Vuittona, protože dokázala ocenit, že je rozdíl ve věci, kterou vyrobí stroj a kterou lidská ruka. Uměla vidět umělecké dílo, které bylo výsledkem dlouhé práce a ne jenom kus - kabelku či sukni.
vzor pro Victorii Beckham
Uchvácena byla šperky z Atelieru Marangoni, které se vyráběly z pestrobarevného křišťálového skla a imitací perel a kamenů společnosti Swarovski. Často je nosila, a když uviděla novou kolekci, nedokázala odolat.

Nosila ráda klobouky a hedvábné rukavice. Uměla se stát malou dívenkou i sexy ženou. Byla to kráska mnoha tváří, které slušelo vše, co oblékla. Mohla si dovolit chlapecký a rozverný účes, ale také elegantní drdol. Byla vždy přitažlivá a tryskalo z ní charisma. Nikdo ji nezná jako ženu ve vyzývavém oblečení, ale jako dámu s prvotřídním vkusem. Byla to distingovaná žena, která věděla, co podtrhne její přednosti. Její vkus byl opravdu excelentní a stojí za uznání.
Narodila se jako dcera holandské baronky a britského bankéře v Bruselu, ačkoli se v dětství často stěhovala mezi Anglií, Belgií a Holandskem kvůli zaměstnání jejího otce. Když jí bylo pět, poslali ji rodiče do školy v Anglii, o rok později otec opustil rodinu. Tyto události byly zásadní pro budoucí vývoj osobnosti křehké herečky.
Co o ní řekli slavní
"Audrey Hepburnová? Ta vypadala jako nanuk na špejli," říká návrhář, který si přeje zůstat anonymní. Konec konců, kdo by se odvážil veřejně kritizovat jednu z nejmilovanějších módních a filmových ikon 20. století? Marie Quant ji nazývala "nejstylovější ženou, která vždy žila". Hubert de Givenchy říkal, že byla "dar shora". Gregory Peck ji nazýval jedinečnou, Steven Spielberg ji považoval za anděla. Přestože zemřela v roce 1993, ve věku 64 let, a její poslední film byl natočen v roce 1967, nikdy nás nebude nudit dívat se na ni.

Minulý rok byl film snídaně u Tiffanyho - potvrdil její reputaci jako bohyně módy - ve Velké Británii po 40ti letech znovu pouštěn při příležitosti rubínového výročí. Tento rok má Proud Gallery (galerie fotografického umění v Londýně) odhalit svou rozsáhlou expozici fotografií Audrey Hebpurm od Boba Willoughbyho. Sbírka obsahuje 180 fotografií, které zahrnují celou její filmovou kariéru a navíc dosud nespatřené snímky jejich prvního natáčení z roku1953, kdy ještě nebyla známá.
Po uvedení filmu Snídaně u Tiffanyho se objevily nevyhnutelné narážky, že "malé černé šaty jsou zpět", doprovázené autoritativní představou Audrey Hepburn v snídani u Tiffanyho s jejím natupírovaným účesem a bílými rukavičkami, kde vypadala tak elegantně, jak si to jen lze představit. Není podstatné v jakém desetiletí jsme nebo jaké trendy jsou právě teď moderní, protože styl Audrey Hepburnové může být úhledný, chladný i lesklý.
Nestylovější žena
Není lepší ukázky jejího stylu než Hepburn kráčející ven ve své první scéně "Jak ukrást milion." Má bílý oblek, bílé sluneční brýle a bílé boty - vše v nápadném kontrastu k jejímu červenému sportovnímu autu. Poté následuje sdělení jak ušít letní bílou košili a lá "elegantní Audrey" - jako to bylo v jejím prvním filmu, Roman Holiday - svázanou jen tak u pasu. A že příliš vysoké podpatky nejsou právě v módě, za to lodičky z filmu "Funny Face" - černé a špičaté - budou bezpochyby příštím trendem.

Ptáte se, proč byla Audrey Hepburn na vrcholu své slávy tak oblíbená u lidí? Na rozdíl od svých vrstevníků - Marilyn Monroe, Kim Novak (příliš ledový) a Grace Kelly (příliš rezervovaný) - byla Hepburn všeobecně přístupná. Její největší zbraní a důvodem, proč byla tak obdivovaná v oblékání, byl Hubert de Givenchy - návrhář, se kterým spolupracovala na kostýmech pro téměř všechny své filmy.
Audrey Hebpurn je jedna z nejtypičtějších tváří 20. století. Představovala kombinaci šarmu, prudkosti, nevinnosti a přitažlivosti, určovala módu a eleganci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama